Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 O mně v programu VIVAT ŠPANĚLSKO

 

Setkání s Kateřinou Alavedrou - Duchoslavovou

 

Paní Kateřina Alavedra Duchoslavová vystudovala obchodní diplomovou školu v Basileji a současně se začala zajímat o umění. Odjakživa měla také vztah k cizím jazykům, proto se rozhodla odjet na čas do Španělska. Našla si místo v cestovní kanceláři v Playa de Aro, kde se seznámila se svým budoucím manželem. Jako vdaná žila nejprve v Barceloně a dnes v Sant Cugatu. V Katalánsku se jim narodila dcera a syn. Paní Duchoslavová se věnuje výtvarnému umění, především malířství. Své obrazy vystavuje v různých částech Španělska i v zahraničí. Od roku 2003 vyučuje kreslení a malířství v Galerii Pou d´Art v Sant Cugatu. Občas zavítá pracovně nebo v době dovolené s rodinou i do Čech. Ve Španělsku, konkrétně v Katalánsku, se jí líbí a dobře daří, jak v práci, tak v rodině. Proto zatím Španělsko nehodlá opustit a směle prohlásila: „!Viva, Espaňa!“

 

 

 El encuentro con Kateřina Alavedra-Duchoslavová

 

La señora Kateřina Alavedra Duchoslavová estudió la facultad de Negocios y Economía de la Universidad de Basilea y al mismo tiempo empezó a interesarse por el arte. Desde siempre tuvo interés por las lenguas extranjeras. Por eso se decidió salir a España por un tiempo. Encontró un puesto en una agencia de viajes en Playa de Aro. Allí conoció a su esposo. Después de la boda vivían primero en Barcelona y hoy en Sant Cugat. En Cataluña nacieron su hija e hijo. La Sra. Duchoslavová se dedica a los artes plásticas, sobre todo a la pintura. Sus pinturas se expongan en varias regiónes de España y también al extranjero. Desde 2003 ha enseñado las clases de dibujo y pintura en la Galería Pou d´Art en Sant Cugat. A veces visita la Rep. Checa profesionalmente y durante las vacaciones con su familia. En España, concretamente en Cataluña, le gusta mucho y le va bien, tanto en trabajo como en familia, por eso no va a abandonar España y con audacia afirmó: “¡Viva España!”

 

Náhledy fotografií ze složky Z programu VIVAT ŠPANĚLSKO

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

info@wwab.us

(Matt B Benson, 22. 1. 2015 0:49)

Dear Katerina

I saw your work on the Agora Gallery and I liked it so I searched and found your website to see more!
I wanted to invite you to apply for inclusion in "Current Masters”, a leading juried annual art publication presenting noteworthy artists from all over the world.

Please note that there is an inclusion fee if you are finally approved.

We have a large distribution and the purpose of the book is to promote the artists in it. Besides delivering it for free to galleries, collectors, museums, libraries, interior designers, etc., we distribute free copies to visitors and exhibitors in art fairs such as Red Dot, Artexpo New York and Miami and many others.
As a result, the artists in our books are approached by many galleries to exhibit their art.

Only artists who are up to the standards of our art committee are selected.

If you are interested I can send you more information or you can go to: www.mastersartbooks.com Under Books you can select Current Masters and find all the details – including costs and availability.
To get an idea of the quality of our publications you can view our previous books on the same site, where you can go through our books page by page online.

Artists appearing in the book are also entitled to participate in the exhibition we organize at the Southern Nevada Museum of Fine Arts in Las Vegas to present the artists in each volume.

Best Regards


Matt Benson
Assistant Editor
Masters Art Books
411 East Canon Perdido, #12
Santa Barbara, CA 93101, USA
Tel. (805) 770-2857